Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Polonya’ya düşen füze) Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için önemli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya’ya düşen füzeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu konuyla ilgili olarak ben Rusya’nın yaptığı açıklamaya doğrusu hürmet duymak durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için önemli ve bütün bunların yanında sabah yine Olaf Scholz’la da yaptığımız görüşmede yani bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor. Bu türlü bir kararı vermenin de yanlışsız olmayacağını o da söyledi ve ben ister istemez Rusya’nın bizimle alakası yok ve Biden’ın da bu füzelerin Rus üretimi olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu bir teknik arıza olabilir veya farklı olabilir. Onun için inceleme, araştırma şart” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16 konusunda ABD ile yürütülen müzakerelere yönelik soruya verdiği yanıtta, “Öncelikle F-16 konusunda Sayın Biden olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. Cumhuriyetçilerle daha önce New York’ta yaptığım görüşmelerde de Cumhuriyetçilerin bu mevzuya olumlu yaklaştığını bilhassa orada kendilerinden dinledim. Amerika’da yaşayan bir Türk olduğunuzu söylediniz, Buna pek inanmıyorum. Farklı bir herhalde ırkçılığın içindesiniz. Çünkü sorduğunuz soru, bunu aynen ortaya koyuyor. Bizim Kuzey Irak’ta yahut da Suriye’nin güneyinde, oradaki Kürtlerle ilgili herhangi bir sorunumuz yok, Türkiye’deki Kürt vatandaşlarımızla bu çeşit bir sıkıntımız olmadığı üzere. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Ne gerekiyorsa onu yapmakta kararlı olduğumuzu tüm dünyanın bilmesi lazım”

Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günü İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıya yönelik sorulan soruya ise “Şu anda sorgulamalar, soruşturmalar devam ediyor ve bildiğiniz üzere 81 yaralımız vardı. Şu anda bu yaralı sayısı 25’e düştü. Başkaları taburcu edildi. Doğal 6 vefat var ve bu sorgulamalar sonucunda nereye uzanıyor? Bunların araştırılması yapılıyor. Bu araştırma sonucunda de ne gerekiyorsa onu yapmakta kararlı olduğumuzu tüm dünyanın bilmesi lazım” yanıtını verdi.

“Başta Sayın Putin olmak üzere görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Zira barışın yolu diyalogdan geçer”

Rusya-Ukrayna arasında gerçekleştirilmesi beklenen barış görüşmelerine yönelik Erdoğan, “Tabii görüşmelerimiz daima devam ediyor ve şu an itibariyle devam edeceği kanaatindeyim. Rastgele bir badire burada yok ve döner dönmez tekrar başta Sayın Putin olmak üzere görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Zira barışın yolu diyalogdan geçer ve biz bu mevzuda bir kez bilhassa kararlı olduğumuzu daima söyledik. Söylemeye devam ediyoruz ve bu sürecin devam etmesi aslında tüm dünya için geçerli olan bir şeydir ve daha evvel de Sayın Putin’le yaptığım görüşmelerde bunun ışıklarını gördüm” ifadelerini kullandı.

“Herhangi bir yerden, rastgele bir ülkeden icazet almamıza gerek yoktur”

Erdoğan, Özbekistan’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC ) gözlemci ülke statüsü verilmesine yönelik Yunanistan ve ABD’den gelen açıklamaları değerlendirerek, “Kuzey Kıbrıs’la ilgili bizim Türk Devletleri Teşkilatında aldığımız karar geçerlidir ve bu kararla ilgili rastgele bir yerden, rastgele bir ülkeden icazet almamıza da gerek yoktur. O iş bitmiştir. Bundan sonraki süreçte de bu olumsuz yaklaşan ülkelere gerekli olan yerde gerekli yanıtı vermeye devam ederiz” diye konuştu.

Fransa ve İtalya ile SAMP/T iş birliği

SAMP/T hava savunma sistemiyle ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Diğer SAMP/T ile ilgili hususta da şu an itibariyle birtakım teknik mahzurlar kelam konusu. Bu teknik manileri de aşarak gerek Sayın Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) gerekse Meloni (İtalya Başbakanı) ile yaptığımız görüşmede bunları da aşacağımız kanaatindeyim” dedi.

“Biden’la yaptığımız görüşmede bu olumlu havayı da hissettim”

Erdoğan, ABD ile F-16 ile ilgili yürütülen müzakerelere ilişkin, “Yani gelişmeler şu anda olumlu. Fazla detaya zaten girmeye de gerek yok. Sayın Biden’la yaptığımız görüşmede bu olumlu havayı da hissettim” dedi.

“Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için önemli”

Dün akşam saatlerinde Polonya’ya düşen füzeye ait sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bu mevzuyla ilgili olarak ben Rusya’nın yaptığı açıklamaya doğrusu hürmet duymak durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için önemli ve bütün bunların yanında sabah yine Olaf Scholz’la da (Almanya Başbakanı) yaptığımız şeyde (görüşmede) yani bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor. Bu türlü bir kararı vermenin de hakikat olmayacağını o da söyledi ve ben ister istemez Rusya’nın bizimle alakası yok ve Biden’ın da bu füzelerin Rus imali olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu bir teknik arıza olabilir yahut farklı olabilir. Onun için inceleme, araştırma şart” ifadelerini kullandı.

“40 yıldır terörle çaba eden bir ülkeyiz”

Erdoğan, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili gelen taziyelere yönelik, “Şu an itibariyle aldığımız taziyeler Endonezya tarafından, bizler için esasen sahiden tatmin edicidir. Zira o bir duyarlılıktır ve bu hassaslığa biz de teşekkür ediyoruz. Lakin şunu herkesin bilmesini isteriz ki İstiklal Caddesi’ndeki bu olayın akabinde şu anda İstanbul’umuzda, ülkemizde hava olağana dönmüştür ve bu mevzuyla ilgili zati 40 yıldır terörle gayret eden bir ülkeyiz ve terörle bu uğraşımızı de muvaffakiyetle vermiş bir ülkeyiz. Burada da bizler tekrar terörle uğraşımızı sürdürdüğümüz, sürdüreceğimiz üzere benim halkım da bu mevzudaki sabrını şu anda motamot göstermiştir, gösteriyor. Ölen 6 vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz ve yaralı vatandaşlarıma da Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum. Bir Endonezyalı olarak sizlerin de gösterdiği bu hassasiyete teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Başta Amerika olmak üzere bu füzenin Rus üretimi olmadığını söylemiş olması herhalde bir yol açıyor”

Polonya’ya düşen füzenin Rus yapımı olduğuna dair iddialara ilişkin sorulan başka bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Az evvel de tabir ettiğim üzere bu sabah Olaf Scholz’la da yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını söylediler ve bu irtibatlar neticesinde de burada başta Amerika olmak üzere yani bunun, bu füzenin Rus yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde bir yol açıyor. Temennim odur ki burada ısrarla bir Rus yapımıdır diye bunun üzerine gitmek bu işi tahrik eder diye düşünüyorum ve bir an önce tabii biz Rusya’yla Ukrayna’yı aynı masa etrafında toparlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu gayretin içerisindeyken burada tahrik

metodunu kullanmak doğru olmasa gerek. Bunun için de az önce de ifade ettiğim gibi barışın yolu diyalogdan geçer. Biz diyaloğu oluşturmak suretiyle dünyada barışı tesis edelim istiyoruz ve bunun gayretiyle de döner dönmez Sayın Putin’le de yeniden telefon diplomasimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya gerek yok”

Erdoğan, “Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerimiz şu ana kadar iki ülke ortasında insani, vicdani, bütün bu hassasiyetlere dikkat ederek görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Rusya-Türkiye ortasındaki bağların bir sefer gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek savunma sanayine yönelik aslında güçlü bir altyapısı var. Bu güçlü altyapıyı bugüne kadar devam ettirdiğimiz üzere tekrar devam ettireceğiz. İki komşu ülkeyiz ve bu komşuluk hukukunu da koruyarak sürecimizi devam ettiriyoruz. Az evvel de söz ettiğim üzere barışın yolu diyalogdan geçer ve biz bir taraftan Rusya’yla Ukrayna’yı tıpkı masa etrafında toplamaya, oraya gelmelerini sağlamaya uğraş ederken burada bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya gerek yok. Kaldı ki İstanbul mutabakatı diye bir adım var. Tıpkı formda Antalya’da her iki ülkenin Dışişleri Bakanlarını bir ortaya getirmek suretiyle biz barışa yönelik orada da bir adım attık. Bundan sonra da bu süreci tıpkı anlayışla devam ettireceğiz. Savaştan hiçbir şey elde edilmez. Ne varsa barışta var” ifadelerini kullandı.

“Her vakit söylediğim ‘bir gece aniden gelebiliriz”

Yunanistan yönetiminin Doğu Akdeniz’deki adalar konusunda tansiyonu yükselten açıklamalarına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Yunanistan’ın bu tür yaklaşımları, duruşu vesaire benim her zaman söylediğim ‘bir gece aniden gelebiliriz.’ Bilmiyorum anlayacak mısın? Kelam- kibarını asla geriye götürmez. O benim için bir kelam-ı kibardır. Dolayısıyla bir gece ansızın yine gidebiliriz. Onun için, Yunanistan’da 2-3 isim var ki rahat durmuyor. Bunlar devamlı bu çeşit açıklamaları, bu cins konuşmaları yapıyorlar. Hadlerini bilmiyorlar. Biz bu noktada diyoruz ki komşu, bak komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaşma” dedi.

“İstediğin kadar o adaları doldur, bunların hiçbiri sana bir yarar sağlamayacak”

Erdoğan, “Türkiye nerede? Sen nerede? Buna dikkat et. İstediğin kadar o adaları doldur, bunların hiçbiri sana bir yarar sağlamayacaktır. Burada Türkiye var. Onun için de yerini yurdunu uygun bileceksin. E bunu zati geçmişini şöyle bir okursa, tarihi filan da bir incelerse âlâ orada görecektir. Gelen uçaklar, silahlar, şunlar, bunlar kar etmez. Bu iş kürek işi değil, yürek işidir yürek. Tamam” diye konuştu.

Erdoğan, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili başka bir gazetecinin sorduğu soruya ilişkin, “Tabii bu mevzularda ben bir teknisyen değilim. Yalnızca bu sabah Olaf Scholz’la yaptığımız görüşmede onlara aktarılan bilginin bu olmasını ben de sizlerle paylaştım. Bir teknik kusur olmuş olabilir üzere bir yaklaşımın olduğunu bize söylediler. Gelişmeler herhalde şöyle birkaç gün içerisinde çıkar. Oradaki füzelerin incelenmesi bu neticeyi verir. Lakin bu füzenin bir Rus malı olmadığını açıkladılar ve buna nazaran de olağan bunun üzerinden hareket etmekte yarar var” dedi.

“(Tahıl anlaşması) Süreyi de şöyle en azından 1 yıla çıkarmanın çabası içerisinde olacağız”

İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasına ve 19 Kasım’da süresi sonra erecek anlaşmanın uzatılmasına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Şimdi natürel burada bilhassa tahılın gönderilmesiyle ilgili sayısı söyledim. Yani bu artık 10 milyon tonun üzerine çıktı. Natürel burada gübre kıymetli. Amonyak kıymetli. Bunlarla ilgili çalışmalar da sürüyor ve döner dönmez tekrar Sayın Putin’le bu görüşmeleri yaparak gübre ve amonyak nakliyatını da ele alacağız, görüşeceğiz ve süreyi de şöyle en azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin de gereği aslında bu, bunu sağlayacağız. Buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Önemsiz olan işlere de gitmemize gerek yok”

Erdoğan, Polonya topraklarına düşen füzeyle ilgili NATO üyesi 6 ülkenin temas kurmasına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu ise, “Konstantin, 6 ülke bir ortaya gelmiş. E öbür 20 ülkeyi niçin sormuyorsun? Demek ki bizi arama imkanları bu esnada olmamış olabilir. Yani o çok da kıymetli değil. Konuşulan şey de bu füzenin markası nedir, ne değildir? Bu onu da esasen Sayın Biden, bu bir Rus imali değil demek suretiyle karşılığı vermiş. Çok da değerli değil. Bizi değerli işlere davet ediyorlar. Değersiz olan işlere de gitmemize gerek yok” formunda karşılık verdi. – BALİ

adana escort
adapazarı escort
afyon escort
alanya escort
amasya escort
ankara escort
antakya escort
antalya escort
artvin escort
aydın escort
ayvalık escort
balıkesir escort
bilecik escort
bolu escort
bursa escort
çankırı escort
çeşme escort
çorlu escort
didim escort
düzce escort
eskişehir escort
fethiye escort
gaziemir escort
gebze escort
giresun escort
görükle escort
hatay escort
iskenderun escort
ısparta escort
izmir escort
izmit escort
karabük escort
karaman escort
karşıyaka escort
kastamonu escort
kayseri escort
kırıkkale escort
kırklareli escort
kırşehir escort
konya escort
konyaaltı escort
kuşadası escort
lefkoşa escort
malatya escort
manavgat escort
marmaris escort
mersin escort
muğla escort
niğde escort
ordu escort
osmaniye escort
rize escort
sakarya escort
samsun escort
sinop escort
sincan escort
şile escort
tekirdağ escort
trabzon escort
yalova escort
zonguldak escort
çanakkale escort
yozgat escort
nevşehir escort
gümüşhane escort
kütahya escort
tokat escort
bayburt escort
ataşehir escort
avcılar escort
bahçelievler escort
bahçeşehir escort
bandırma escort
beşiktaş escort
beylikdüzü escort
bodrum escort
bornova escort
burdur escort
edirne escort
esenyurt escort
etiler escort
girne escort
gölcük escort
istanbul escort
iznik escort
kıbrıs escort
manisa escort
mecidiyeköy escort
nevşehir escort
pendik escort
silivri escort
bakırköy escort
milas escort
kapadokya escort
serdivan escort
kilyos escort
ağva escort
akçay escort
edremit escort
avşa escort
uludağ escort
kumluca escort
dalaman escort
datça escort
lara escort
kepez escort
demre escort
kemer escort
kaş escort
turgutreis escort
uşak escort
kocaeli escort
bartın escort
maraş escort
sivas escort
urfa escort
batman escort
mardin escort
erzurum escort
erzincan escort
alsancak escort
söke escort
şirinevler escort
adana masaj salonları
adıyaman masaj salonları
afyon masaj salonları
ağrı masaj salonları
aksaray masaj salonları
amasya masaj salonları
ankara masaj salonları
antalya masaj salonları
antep masaj salonları
ardahan masaj salonları
artvin masaj salonları
aydın masaj salonları
balıkesir masaj salonları
bartın masaj salonları
batman masaj salonları
bayburt masaj salonları
bilecik masaj salonları
bingöl masaj salonları
bitlis masaj salonları
bolu masaj salonları
burdur masaj salonları
bursa masaj salonları
çanakkale masaj salonları
çankırı masaj salonları
çorum masaj salonları
denizli masaj salonları
diyarbakır masaj salonları
düzce masaj salonları
edirne masaj salonları
elazığ masaj salonları
eskişehir masaj salonları
erzincan masaj salonları
erzurum masaj salonları
giresun masaj salonları
gümüşhane masaj salonları
hakkari masaj salonları
hatay masaj salonları
ığdır masaj salonları
ısparta masaj salonları
istanbul masaj salonları
izmir masaj salonları
maraş masaj salonları
karabük masaj salonları
karaman masaj salonları
kars masaj salonları
kastamonu masaj salonları
kayseri masaj salonları
kilis masaj salonları
kırıkkale masaj salonları
kırklareli masaj salonları
kocaeli masaj salonları
kırşehir masaj salonları
konya masaj salonları
kütahya masaj salonları
malatya masaj salonları
manisa masaj salonları
mardin masaj salonları
mersin masaj salonları
muğla masaj salonları
muş masaj salonları
nevşehir masaj salonları
niğde masaj salonları
ordu masaj salonları
osmaniye masaj salonları
rize masaj salonları
sakarya masaj salonları
samsun masaj salonları
siirt masaj salonları
sinop masaj salonları
şırnak masaj salonları
sivas masaj salonları
tekirdağ masaj salonları
tokat masaj salonları
trabzon masaj salonları
tunceli masaj salonları
urfa masaj salonları
uşak masaj salonları
van masaj salonları
yalova masaj salonları
yozgat masaj salonları
zonguldak masaj salonları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler